Andrej Kiska podpíše v New Yorku klimatickú dohodu

Asi 200 krajín prijalo v decembri v Paríži právne záväznú globálnu dohodu, ktorej dlhodobým cieľom je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou.

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska podpíše v piatok v sídle OSN v New Yorku medzinárodnú Parížsku klimatickú dohodu. Na pozvanie generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna globálnu dohodu o opatreniach proti zmene klímy slávnostne podpíše asi 200 lídrov krajín z celého sveta symbolicky na Deň Zeme.

Kisku mal na ceste do New Yorku sprevádzať minister životného prostredia László Solymos, podľa Odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia sa z dôvodu neodkladných pracovných povinností na podpise Parížskej dohody nezúčastní. Envirorezort bude na slávnostnom akte zastupovať štátny tajomník Norbert Kurilla.

Zmenu má priniesť dôrazné znižovanie emisií skleníkových plynov

Asi 200 krajín prijalo v decembri v Paríži právne záväznú globálnu dohodu, ktorej dlhodobým cieľom je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

V druhej polovici storočia by mal nastať stav, keď sa vypustí len toľko emisií, koľko bude schopná príroda spotrebovať, aby sa dosiahla klimatická neutralita. Zmenu má priniesť dôrazné znižovanie emisií skleníkových plynov a postupný prechod na nové technológie. Parížska dohoda zaväzuje každú krajinu vrátane Slovenska k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Záväzky jednotlivých štátov, ktoré nie sú súčasťou dohody, majú byť každých päť rokov preverované a posilňované. Po podpísaní parížskej dohody ju musí ratifikovať najmenej 55 krajín, ktoré vyprodukujú najmenej 55 percent globálnych emisií, aby vstúpila do platnosti v roku 2020.

Opatrenia sa budú prijímať postupne

Podpis klimatickej dohody je len prvý a ten najjednoduchší politický krok,“ povedal Pavol Široký z environmentálnej organizácie Za Matku Zem po tohtotýždňovom stretnutí prezidenta so zástupcami enviroorganizácií, ktorého témou bola aj klimatická zmena. Konkrétne opatrenia na zastavenie klimatickej zmeny sa budú podľa Širokého pre jednotlivé štáty a regióny prijímať postupne.

Musí sa rozhodnúť, o koľko percent budú jednotlivé štáty znižovať emisie, do akého roku, ako sa bude vyvíjať energetická politika, ako sa budú riešiť problémy adaptácie na klimatickú zmenu, akým spôsobom v tom pomôžeme rozvojovými krajinám, je tu aj problém utečencov, lebo v súvislosti s klimatickou zmenou bude oveľa horší, než zažívame v týchto mesiacoch,“ vyhlásil. Problémom podľa neho môže byť aj ratifikácia parížskej dohody v jednotlivých krajinách aj v rámci EÚ. „Tu je dôležitá úloha politikov, aby sa dokázali v rámci EÚ dohodnúť,“ vyhlásil.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. apríla 2016