Aktivisti žiadajú rozpustiť stranu Mariana Kotlebu

Právnici, ktorí spolupracujú s Inštitútom ľudských práv, zhromažďujú podľa Aleny Krempaskej z tejto mimovládnej organizácie konkrétne výroky a príklady protiústavnej činnosti Kotlebovej strany a jej predstaviteľov.BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Organizátori antifašistického pochodu, ktorý bol v pondelok 7. marca v Bratislave ako reakcia na zvolenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) do NR SR, žiadajú generálneho prokurátora, aby dal podnet na rozpustenie tejto strany na Najvyšší súd SR.

PARLAMENTNÉ VOĽBY

Obrazom: Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom

Čižnárovi doručili list

Ako ďalej agentúru SITA informoval Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, organizátori pochodu v utorok doručili generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi list, v ktorom ho žiadajú, aby využil svoju právomoc a podal podnet na rozpustenie strany Mariana Kotlebu. Na stránke ludskeprava.sk odštartovala možnosť obrátiť sa na generálneho prokurátora aj pre verejnosť.

Obrazom: Úspech Kotlebu vyhnal do ulíc stovky ľudí

„Napriek tomu, že kotlebovci sa v sobotu dostali do parlamentu formálne demokraticky, nie je to demokratická strana, oklamali voličov. ĽSNS je morálnym nasledovníkom a obdivovateľom zločineckého vojnového slovakštátu, ktorý zavraždil 60-tisíc ľudí pre svoju zvrátenú ideológiu. Vzhľadom na to žiadame kompetentné orgány, aby konali,“ vyhlásil organizátor pondelkového pochodu Matej Ivančik z Inštitútu ľudských práv.

Je však podľa neho škoda, že kompetentní nezasiahli už dávno, keď na to aktivisti opakovane upozorňovali. „Veríme však, že zlyhanie ostatných ochranných mechanizmov demokratického a právneho charakteru nášho štátu ich zobudí,“ dodal.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

TAKTO PREBIEHALI PARLAMENTNÉ VOĽBY

Protestný pochod bol najmä symbolickým aktom

Právnici, ktorí spolupracujú s Inštitútom ľudských práv, zhromažďujú podľa Aleny Krempaskej z tejto mimovládnej organizácie konkrétne výroky a príklady protiústavnej činnosti tejto strany a jej predstaviteľov.

„Po sobote sa nám dokonca ozvali so záujmom pomôcť i ďalší, no v prvom rade si myslím, že by mali konať slovenské orgány zodpovedné za ochranu ústavnosti Slovenskej republiky,“ poznamenala pre agentúru SITA. Aj to je podľa nej dôvod, prečo na internetovú stránku ludskeprava.sk umiestnili formulár, prostredníctvom ktorého sa verejnosť môže obrátiť na generálneho prokurátora a takto upozorniť na vážnosť a neodkladnosť vzniknutej situácie.

V pondelok 7. marca večer pochodovala ulicami historického centra Bratislavy viac ako tisícka ľudí. Vyjadriť tak chcela nespokojnosť s výsledkom sobotných parlamentných volieb, v ktorých uspela aj Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu. „Pochod je reakciou na parlamentné voľby, v ktorých sa prvýkrát od roku 1945 dostali fašisti do parlamentu,“ priblížil jeden z organizátorov pochodu Róbert Mihály z iniciatívy Bratislava bez náckov. Ako dodal, výsledok parlamentných volieb akceptujú, no takýmito aktivitami chcú zmobilizovať verejnosť. Pondelkový protestný pochod bol podľa Mihályho najmä symbolickým aktom.

Protestnú antifašistickú akciu zvolali organizátori na sociálnej sieti Facebook v súvislosti s výsledkami sobotňajších parlamentných volieb, v ktorých strana Mariana Kotlebu ĽS Naše Slovensko získala 8,04 percenta hlasov.

Odporúčame:

Obrazom: Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom

Sulíkova SaS začne rokovať o vláde s týmito piatimi stranami

Fico má jasnú predstavu o vláde, stretnutie u Kisku odložili

SNS bude rokovať len s tým, koho poverí Kiska

Súdneho vikára desí vstup Kotlebovcov do parlamentu

Berényi už nie je predsedom SMK, stranu povedie Szigeti

Aktivisti žiadajú rozpustiť stranu Mariana Kotlebu

ĽSNS reaguje na rozhodnutie Kisku neprijať Kotlebu v paláci

Zeman sa obul do Kotlebovej strany, čaká trestné oznámenie

Peter Belinský odstúpil z funkcie podpredsedu KDH

Sieť na rokovania so Smerom o zostavení vlády nepríde

Smeráci uvažujú o vláde s týmito stranami

Obrazom: Úspech Kotlebu vyhnal do ulíc stovky ľudí

Bugár prehovoril. Bude Most-Híd rokovať o vláde so Smerom?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. marca 2016