Ako v zdraví prežiť veľkonočné sviatky? Tu je pár rád od odborníkov

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva SR pripravil pre verejnosť sériu odporúčaní, ako v zdraví prežiť veľkonočné sviatky.

Odporúčame:
Predpoveď počasia na Veľkú noc vás veľmi nepoteší

Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu ÚVZ, obdobie pôstu je na konci a mnohí sa tešia na lahôdky neodmysliteľne späté s Veľkou nocou, ako napríklad vajíčka a jedlá z nich, šunka, údené mäso či majonézový šalát. Podľa ÚVZ je v tejto súvislosti dôležité osvojiť si správne pravidlá ich prípravy a skladovania.

„V stravovaní počas sviatkov nič nepreháňajte. Okrem žlčníkového záchvatu ako odplaty za prejedanie sa vás môže poriadne vyšťaviť aj nepríjemná hnačka. Najčastejšie býva príčinou salmonelóza, ale aj kampylobakteriálne infekcie a ďalšie, ktoré môže mať na svedomí práve vaše obľúbené jedlo,“ upozorňuje ÚVZ.

Odporúčame:
Žiaci budú mať od štvrtka prázdniny, do školy sa vrátia v stredu

Nedostatočná hygiena pri príprave jedál a nesprávne skladovanie potravín, hotových alebo rozpracovaných jedál, napomáhajú podľa hygienikov premnoženiu nebezpečných mikroorganizmov a plesní.

„Voľným okom na pochúťkach nemusíte zbadať žiadne zmeny, no pre organizmus môžu byť nebezpečné. Myslite na to najmä pri mäse a ostatných živočíšnych potravinách. Sú rizikovejšie ako iné potraviny, pretože sa v nich omnoho radšej ako v iných premnožia a rastú mikroorganizmy,“ konštatuje ÚVZ.

Mäso nenamáčajte vo vode

Hygienici pripomínajú, že v kuchyni je obľúbeným miestom baktérií kuchynský drez a pomôcky na umývanie riadu.

„Udržiavajte ich v čistote pred každou prípravou jedla, ale aj počas nej, dôkladne si umývajte ruky. Rovnako si dajte záležať na poriadnom čistení pracovnej dosky, kuchynského náčinia, nekrájajte na jednej doske mäso a potom i ostatné potraviny, zeleninu či ovocie. Potraviny, ovocie i zeleninu čistite a krájajte na to určenými nožmi alebo strúhadlami, náradie nemiešajte a udržujte ho vždy čisté,“ zdôrazňujú hygienici.

Pokiaľ ide o mäso, znečistenie od krvi je potrebné opláchnuť pod tečúcou pitnou vodou, ale nenamáčať ho vo vode.

„V umytom mäse sa mikroorganizmy veľmi rýchlo rozmnožujú. Pri jeho tepelnom opracovaní dodržiavajte čas a správnu teplotu, ktorá zničí takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy. Surové mäso, hydinu, prípadne morské živočíchy vždy oddeľte od ostatných potravín,“ zdôrazňuje ÚVZ.

Vajíčka pred použitím neumývajte

V prípade vajíčok sa podľa hygienikov pred použitím nemajú umývať. „Pomohli by ste tým rozšíreniu mikróbov. Ušpinené, väčšinou z domácich chovov, stačí utrieť suchou handričkou. Dbajte na ich správne rozbíjanie, aby sa neznečistil vaječný obsah. Jedlá s vajíčkami dôkladne tepelne spracujte. Trvanlivosť vajíčka je 28 dní od znesenia,“ uvádza ÚVZ.

V prípade šunky je podľa hygienikov dobré dať si záležať na jej výbere. „V obchodoch si môžete vybrať dusenú, údenú, tepelne opracovanú a surovú sušenú. Šunka musí byť vyrobená zo svaloviny stehna. Kvalitnejšia by mala mať aspoň 75 percent mäsa, jasne ružovú farbu a jasné kontúry svalu. Ak sa svalovina pri jej výrobe rozseká na jemno a pridajú sa náhrady a prídavné látky, po tepelnom opracovaní sa spoja do homogénnej hmoty a kontúry svaloviny neuvidíte,“ odporúča ÚVZ..

V prípade údeného mäsa odporúčajú hygienici vybrať radšej menej zaúdené a v každom prípade ho pred konzumáciou uvariť.

Ako skladovať potraviny?

Riziková môže byť podľa hygienikov aj domáca majonéza z čerstvých slepačích vajec. „Ak sa predsa rozhodnete pre domácu majonézu, použite čerstvé suroviny a pripravte len toľko jedla, koľko priamo skonzumujete. Bezpečnejšia je však priemyselne vyrobená majonéza, ktorá je pasterizovaná,“ konštatuje ÚVZ.

Zároveň hygienici odporúčajú, ako najideálnejšie skladovať potraviny. „Majonézu, studené omáčky, dresingy a nátierky, ktoré ste nespotrebovali, uskladňujte pri teplote 0-4 stupne Celzia najviac 48 hodín. Zeleninové a cestovinové šaláty, či uvarenú ryžu pri teplote 0-4 stupne Celzia najviac 12 hodín. Obložené misy a chlebíčky pri teplote 0-4 stupne Celzia 6 hodín. Uvarené jedlá neskladujte príliš dlho ani v chladničke – najviac 48 hodín pri teplote do 5 stupňov Celzia. Potraviny nerozmrazujte pri izbovej teplote, ale v chladničke a už rozmrazené nezmrazujte znova,“ dodáva ÚVZ.

Viac k témam: ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk – Ako v zdraví prežiť veľkonočné sviatky? Tu je pár rád od odborníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

13. apríla 2017