Ak dajú Maďari prvý gól, môže to byť trápenie, tvrdí Staňa

Brankár Rastislav Staňa v spomienke na tesný triumf nad Maďarmi v roku 2009: ‚Poriadne sme si na konci odfúkli.’KOŠICE 6. mája (WebNoviny.sk) – Keď sa slovenskí hokejisti pred siedmimi rokmi vo švajčiarskom Klotene trápili na úvod svetového šampionátu s Maďarmi, v bránke bol Rastislav Staňa. Zlatý aj bronzový medailista z majstrovstiev sveta je pre zdravotné problémy už dlhší čas mimo „veľkého“ hokeja, ale spomienky na Maďarov mu rozhodne nevybledli. Bodaj by aj, keď Slováci vtedy totálneho outsidera zdolali ns dávkou šťastia 4:3 gólom Ľuboša Bartečka 13 sekúnd pred koncom tretej tretiny.

VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2016

„Vytrápili sme sa vtedy poriadne. Za stavu 3:1 sa zdalo, že to je v pohode, ale potom, tuším v presilovke, vyrovnali na 3:3. Zrazu bolo cítiť nervozitu, že s takýmto súperom môžeme zakopnúť. Našťastie, v posledných sekundách sme dali rozhodujúci gól, a odfúkli si. Celkovo to bol zápas, v ktorom sme súpera tlačili, mali veľa striel, ale oni dali góly z toho mála šancí, čo mali,“ vrátil sa Rastislav Staňa v spomienkach 7 rokov dozadu na MS vo Švajčiarsku.

Odporúčame:

Slováci nechcú Maďarov podceniť, veľa o nich nevedia

Slovákom má na MS priniesť šťastie plienka. Kto je za tým?

Švédi zdolali Lotyšov v predĺžení, rozhodol Nyquist

Kanada na úvod MS v hokeji jasne vyhrala nad USA

Maďari sú prvým súperom Slovákov aj na práve sa rozbiehajúcom šampionáte v Petrohrade a Moskve. Vstupný duel zverencov Zdena Cígera sa začne v sobotu v petrohradskej hale Jubilejnyj o 11.15 h. Hrať na úvod proti súperovi, ktorý je pomerne veľkou neznámou, nie je dobré.

„Vtedy sme ich vlastne nepoznali, ale teraz sa to celé trošku posunulo. Maďarský hokej šiel hore, čo sa o našom nedá povedať. Z roka na rok máme menej hráčov v NHL, KHL, či ďalších kvalitných ligových súťažiach. Preto je kvalita nášho kádra na MS z roka na rok slabšia. Aj tak si však myslím, že stále sme pred Maďarmi o čosi vpredu a mali by sme zvíťaziť,“ pokračoval Staňa.

Obrazom: Najkrajšie momenty z prvého dňa MS v hokeji

Jedným dychom však dodal, že prvé zápasy na vrcholných podujatich bývajú špecifické, lebo menej zdatný súper si zväčša trúfa na veľký výsledok. „Maďari budú ešte plní síl, na našej strane môže zohrať úlohu nervozita. Bude to zrejme vyrovnaný zápas. Ideálne by bolo na začiatku streliť jeden či dva góly a upokojiť sa. Vtedy by opadla nervozita a hralo by sa ľahšie. Ak však dosiahne súper prvý gól, potom to môže byť trápenie počas celého zápasu,“ predpokladá Staňa, ktorý v kariére strážil bránku CSKA Moskva, švédskych klubov Malmö, Södertälje či Linköpingu, ale aj Washingtonu v NHL.

Na otázku, kde bude sledovať dianie v Petrohrade a Moskve, účastník deviatich svetových šampionátov so smiechom odpovedal: „Zatiaľ len doma z televízie, do Ruska vycestovať neplánujem. Ale možno sa pritrafí aj niečo pozerať v krčme…“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. mája 2016